Παρ 15 Μαϊος 2009, 11:14 από mikez

Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από green Την / Το Κυρ 11 Μαϊος 2008, 18:45

Το 17ο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία πήρε την πρώτη μάχη κόντρα στην Τσέλσι, λίγες μέρες πριν τον μεταξύ τους τελικό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η νίκη επί της Γουίγκαν με 2-0 για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Premiership ήταν αρκετή για τους "κόκκινους διαβόλους" που άφησαν τρεις βαθμούς πίσω τους "μπλε".

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "JJB" κόντρα στους αδιάφορους "λάτικς" και γρήγορα έδειξε τις διαθέσεις της, ωστόσο ορισμένες απροσεξίες στην αμυντική γραμμή επέφερε μια μικρή ανησυχία από τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Η επιθετική δραστηριότητα της Μάντσεστερ "καρποφόρησε" στο 33ο λεπτό, όταν ο Εμερσον Μπόις ανέτρεψε τον Γουέιν Ρούνεϊ στην περιοχή και ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα, πετυχαίνοντας το 31ο τέρμα του στο πρωτάθλημα και 41ο συνολικά.

Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια εικόνα, με τους γηπεδούχους να απειλούν σε ορισμένες στιγμές, αλλά τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε ακόμα ένα τέρμα. Στο 81ο λεπτό ο Ρούνεϊ έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Ράιαν Γκιγκς, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κρις Κέρκλαντ και διαμόρφωσε το ασφαλές 2-0 για την Μάντσεστερ, που ισοδυναμούσε με το πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή, η Τσέλσι δεν κατάφερνε να κερδίσει την Μπόλτον στο "Στάμφορντ Μπριτζ" κι έτσι έχανε εκ των πραγμάτων τον τίτλο. Το άγχος μεγάλο και η αυτοσυγκέντρωση πήγε περίπατο αφού το ενδιαφέρον μοιραζόταν μεταξύ Λονδίνου και Μάντσεστερ, με αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος η Τσέλσι να μην καταφέρει να φτάσει στο γκολ.

Ορισμένες καλές ευκαιρίες των Ντιντιέ Ντρογκμπά και Φλοράν Μαλουντά δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα και χρειάστηκε η συμβολή του Αντρέι Σεφτσένκο για να πάρει προβάδισμα. Ο Ουκρανός επιθετικός είχε περάσει ως αλλαγή και στο 62’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, "λυτρώνοντας" προσωρινά τους Λονδρέζους, που περίμεναν τα καλά μαντάτα από το "JJB". Αυτά δεν ήρθαν ποτέ, στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Κέβιν Ντέιβις ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του Στέλιου Γιαννακόπουλου (αντικατέστησε στο 69' τον Ελ Χατζί Ντιούφ) και οι γηπεδούχοι έφυγαν από το γήπεδο με σκυμμένα κεφάλια.

Στην πέμπτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ήτοι στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, βρίσκεται η Εβερτον, η οποία έκανε το χρέος της κόντρα στην Νιούκαστλ και κέρδισε με 3-1 στο "Γκούντισον Παρκ". Ο Γιακούμπου Αϊγεγκμπένι σημείωσε δύο γκολ για τα "ζαχαρωτά" για τα οποία σκόραρε και ο Τζολέον Λέσκοτ, ενώ ο Μάικλ Οουεν το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο 47ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τις "καρακάξες".

Οι άτυχες της αγωνιστικής ήταν οι Μπέρμιγχαμ και οι Ρέντινγκ, οι οποίες πήραν την άγουσα για την Championship. Οι επιβλητικές νίκες τους επί των Μπλάκμπερν και Ρέντινγκ δεν ήταν αρκετές, αφού "τρίποντο" πήρε και η Φούλαμ χάρη στο τέρμα του Ντάνι Μέρφι στο 76ο λεπτό της συνάντησης στο "Φράτον Παρκ" κόντρα στην Πόρτσμουθ, με αποτέλεσμα οι Λονδρέζοι να παραμείνουν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού (ευνοούνται στην ισοβαθμία με τους "βασιλικούς").

Εντυπωσιακή ήταν και η Μίντλεσμπρο, η οποία "σκόρπισε" την Μάντσεστερ Σίτι με το εντυπωσιακό 8-1 στο "Ρίβερσαϊντ". Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Αφόνσο Αλβες, ο οποίος σημείωσε τρία γκολ και ο Ρίτσαρντ Νταν, ο οποίος στο 15ο λεπτό ανέτρεψε τον Τουντσάι Σανλί στην περιοχή, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ουσιαστικά αυτή η φάση αποτέλεσε το έναυσμα για το... πάρτι της Μπόρο. Τη στιγμή που στις εξέδρες υπήρχαν πανό που έλεγαν "Save Sven", για τον υπό διωγμόν τεχνικό της Σίτι, οι "πολίτες" δέχονταν οκτώ τέρματα!

Σε δύο αδιάφορα παιχνίδια, η Αρσεναλ επικράτησε με 1-0 της Σάντερλαντ εκτός έδρας, με τέρμα που σημείωσε ο Θίο Γουόλκοτ στο 24ο λεπτό της συνάντησης, σε μία από τις σπάνιες εμφανίσεις του στην βασική ενδεκάδα των "κανονιέρηδων". Ο Φερνάντο Τόρες βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα για την Λίβερπουλ, η οποία κέρδισε με 2-0 την Τότεναμ στο Λονδίνο, χάρη στο τέρμα του Ισπανού επιθετικού στο 74' και αυτό του Αντρέι Βορονίν πέντε λεπτά νωρίτερα.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής

Μπέρμιγχαμ-Μπλάκμπερν 4-1
(31’ Μέρφι, 73’, 89’ Τζερόμ, 90’ Μουαμπά - 48’ Πέντερσεν)

Τσέλσι-Μπόλτον 1-1
(62’ Σεφτσένκο - 93' Ντέιβις)

Ντέρμπι-Ρέντινγκ 0-4
(15’ Χάρπερ, 61’ Κίτσον, 69’ Ντόιλ, 90' Λίτα)

Εβερτον-Νιούκαστλ 3-1
(28’, 80’ πέν. Αϊγεγκμπένι, 70’ Λέσκοτ - 47’ πέν. Οουεν)

Μίντλεσμπρο-Μάντσεστερ Σίτι 8-1
(16’ πέν., 58’ Ντάουνινγκ, 37’, 60’, 90’ Αλβες, 70’ Τζόνσον, 80’ Ρότσενμπακ, 85’ Αλιαντιέρ - 87’ Ελάνο)

Γουέστ Χαμ-Αστον Βίλα 2-2
(8’ Σολάνο, 88’ Αστον - 14’ Γιανγκ, 58’ Μπάρι)

Γουίγκαν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2
(33’ πέν. Ρονάλντο, 81’ Γκιγκς)

Το πανόραμα της Αγγλίας

Πρωταθλητής: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Κυπελλούχος: Πόρτσμουθ ή Κάρντιφ Σίτι
Λιγκ Καπ: Τότεναμ
Τσάμπιονς Λιγκ: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (όμιλοι), Τσέλσι (όμιλοι), Αρσεναλ (προκριματικά), Λίβερπουλ (προκριματικά)
Κύπελλο ΟΥΕΦΑ: Πόρτσμουθ ή Κάρντιφ Σίτι (όμιλοι), Εβερτον (όμιλοι), Τότεναμ (όμιλοι), Μάντσεστερ Σίτι (προκριματικά από Fair Play)
Ιντερτότο: Μία συμμετοχή
Υποβιβάστηκαν: Ρέντινγκ, Μπέρμιγχαμ, Ντέρμπι