ΘΡΙΑΜΒΟΣ 4-1 ΤΟΥ "ΤΡΙΦΥΛΛΙΟΥ" ΕΠΙ ΑΕΚ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από green Την / Το Πεμ 01 Μαϊος 2008, 02:04

Ήθελε κι ο ΠΑΟ την... τεσσάρα του!

Προβάδισμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης της Σούπερ Λίγκα πήρε ο Παναθηναϊκός, που συνέτριψε 4-1 την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται μαζί στην κορυφή με 11 βαθμούς, με τους "πράσινους" να έχουν το ψυχολογικό πλεονέκτημα, αλλά και το ουσιαστικό, αφού υπερτερούν στην ισοβαθμία. Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους Παπαδόπουλο (8'), Μάτος (27') και Ίβανσιτς (32', +45') να πετυχαίνουν τα τέσσερα τέρματα των "πρασίνων", ενώ ο Ριβάλντο με απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 71'.

Ειναι μία από τις ελάχιστες φορές που η φράση "μόνο μία ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο" αντικατοπτρίζει τη μορφή του πρώτου ημιχρόνου. Και φυσικά αυτή η ομάδα δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τον Παναθηναϊκό, που μέσα σε 45 λεπτά είχε "καθαρίσει" τη νίκη, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και... χάνοντας άλλα τόσα!

Στο 8' ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά "κρέμασε" τον (εκτός θέσης) Μάχο και άνοιξε το σκορ. Στο 27' ο Μάτος σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μάχο και πάλι δεν υπολόγισε σωστά κι έτσι διαμορφώθηκε το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα (32') ο Ίβανσιτς με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς των "πρασίνων". Ο Αυστριακός ήταν εκπληκτικός και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχε το 4-0, μετά από έξοχο συνδυασμό με τον Σαλπιγγίδη και υποδειγματικό πλασέ.

Εκτός από τα γκολ, ο Παναθηναϊκός είχε και ευκαιρίες (πλασέ του Καραγκούνη στο 3', διπλή με Ίβανσιτς, Παπαδόπουλο στο 18' και προβολή Σαλπιγγίδη στο 31') που δεν τέλειωσαν θετικά, ενώ όλη η... ύπαρξη της ΑΕΚ στα πρώτα 45 λεπτά περιορίστηκε σε δύο έξοχες προσπάθειες του Ριβάλντο (28', 40') που όμως δεν κατέληξαν σε γκολ.

Γενικά η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο "κοιμισμένη", κάτι που έχει συμβεί και στις δύο από τις προηγούμενες τρεις αναμετρήσεις της με το "τριφύλλι". Στις 11 Νοεμβρίου, στο ίδιο γήπεδο, βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 34΄, ενώ στην προηγούμενη σεζόν και στις 18 Φεβρουαρίου του 2007 στο ΟΑΚΑ, ήττηθηκε από το... 24΄ με το σκορ στο 3-0 (τελικό 4-1) υπέρ του Παναθηναϊκού και "ήρωα" σ΄εκείνο το ματς τον Σωτήρη Νίνη.

Ο νεαρός μπήκε στο ματς στο 68ο λεπτό, όταν πλέον ο ρυθμός (του Παναθηναϊκού, γιατί η ΑΕΚ δεν απέκτησε ποτέ) είχε πέσει κατακόρυφα. Πάντως, η Ενωση κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής, όταν ο Ριβάλντο με φάουλ-σήμα κατατεθέν του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς στο 71΄, γκολ που χειροκροτήθηκε από τους φίλους του "τριφυλλιού".

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ, Σαριέγκι, Μόρις, Βύντρα, Νίλσον, Μάτος (76' Σιμάο), Τζιόλης, Ίβανσιτς, Καραγκούνης (68' Νίνης), Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης (86' Μανούτσο)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Πλιάτσικας, Μπούρμπος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Καφές (62' Ζούλιο Σέζαρ), Τόζερ (34' Ενσαλίβα), Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος (46' Καλόν), Μπλάνκο.