LIVESCORE
Ketsbaia.com
BLOG THERAPY
DOKARI TV
150x600 F1 scuderia
ΧΟΡΗΓΟΙ
XOΡΗΓΟΙ
Πρόσφατα Θέματα
» STRATEGY-BETS(Mporeite Na boithisete?)
Τετ 07 Ιουλ 2010, 23:29 από googlino

» Άλλη μία ΚΑΛΗ πρόταση
Τρι 08 Ιουν 2010, 00:04 από trilos021

» Παρελθόν ο "Μαραντόνα της Αλβανίας"!!
Τρι 01 Σεπ 2009, 15:57 από apollonara

» Ετοιμη για το μπάμ η Ομόνοια;;
Τετ 20 Μαϊος 2009, 20:04 από zolos

» Στα κίτρινα ο Σερτζιάο
Τετ 20 Μαϊος 2009, 19:09 από mikez

» Εξετάζουν και Ζουράφσκι...
Τετ 20 Μαϊος 2009, 19:07 από mikez

» Βόμβα με Λυμπερόπουλο!
Τετ 20 Μαϊος 2009, 19:02 από mikez

» Ήρθε η ώρα να το σηκώσει η ΑΕΛ;
Τετ 20 Μαϊος 2009, 00:42 από zolos

» Στην Ομόνοια «παίζει» και του Δάρλα!
Παρ 15 Μαϊος 2009, 11:14 από mikez

«Θα τα κάνω ράστα, αν η ομάδα...»

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

«Θα τα κάνω ράστα, αν η ομάδα...»

Δημοσίευση από green Την / Το Παρ 05 Σεπ 2008, 09:48

Το κατηγορητήριο περιλάμβανε αρκετές κατηγορίες τις οποίες διέπραξε, σύμφωνα πάντα με τους, «ειδήμονες» της κερκίδας και όχι μόνο. Γύρω απο το όνομα του, στήθηκε μεγάλη κουβέντα για το ποια ακριβώς θέση αγωνίζεται και κατά πόσο έχει την ποδοσφαιρική ποιότητα να αγωνίζεται στην ΑΕΛ. Ο λόγος για τον Έτβιν Ουόν, που την «μέρα της κρίσης», ανταποκρίθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δικαιώνοντας, αρχικά τον εαυτό του και ακολούθως τους ανθρώπους που τον πίστεψαν. Ο Γάλλος, με καταγωγή απο την Ακτή του Ελεφαντοστού, μιλάει στο Protathlima.com, για την ΑΕΛ, το κορίτσι του εώς και τον Νέλσον Μαντέλα...

Έτβιν, μιλάς ελληνικά;

Σύντομα, θα αρχίσω μαθήματα.

Σκοπεύεις να μείνεις εδώ για πάντα;

Κοίτα. Νιώθω πολύ καλά εδώ. Μου αρέσει το πρωτάθλημα και μου αρέσει επίσης η ομάδα που αγωνίζομαι. Ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει.

Έχεις κάποια σχέση με κανένα κορίτσι απο την Κύπρο;

Όχι δεν πρόκειται για κορίτσι. Έχει να κάνει με τον εαυτό μου. Όταν ήμουνα στην Ισπανία μίλαγα ισπανικά, όταν πήγα στην Κάλιαρι έμαθα κάποια ιταλικά. Όταν μιλάς την γλώσσα των ανθρώπων, της χώρας που ζεις, τότε δείχνεις σεβασμό προς αυτούς αλλά και εσύ ο ίδιος νιώθεις καλύτερα. Είναι κουραστικό να μιλούν μπροστά σου και εσύ απλά να κοιτάς. Βλέπω τον Πιέρ (Έμπεντε) και τον Πίτερ (Οφορίκουε) που μιλούν ελληνικά και πραγματικά τους ζηλεύω.

Ξέρεις κάποια ελληνικά απ’ ότι έχω καταλάβει;

Πολύ λίγα. Τα βασικά και τις κακές λέξεις. Είναι δύσκολη γλώσσα και δεν έχει λατινική ρίζα όπως τα γαλλικά και τα αγγλικά. Θα το παλέψω και την επόμενη φορά που θα μιλήσουμε, θα επικοινωνούμε στα ελληνικά.

Τελικά ποια είναι η φυσική σου γλώσσα;

Γαλλικά. Έχω γεννηθεί στην Γαλλία και συγκεκριμένα στο Παρίσι. Εκεί βρίσκεται η ζωή μου και είναι η πόλη που αγαπώ μαζί με την Αμβέρσα του Βελγίου που αγωνίστηκα πέντε χρόνια. Εκεί ζει και εργάζεται το κορίτσι μου.

Σε έχει καθόλου επισκεφθεί στην Κύπρο;

Πέρσι ήρθε αρκετές φορές. Θα ξαναέρθει και πάλι τον Οκτώβρη.

Σκέφτεσαι καθόλου να παντρευτείς;

Ναι. Άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά.

Τα μαλλιά θα τα αφήσεις να μακρύνουν βλέπω... Σκέφτεσαι να τα κάνεις ράστα, όπως ο φίλος σου ο Σερίγκε (Κατιάγκα);

Ναι θα τα κάνω ράστα αν η ομάδα μου πάρει τίτλο (Γελάει)!

«Το γκολ...ήταν κάτι σαν ηλεκτροσόκ»

Όσον αφορά την ομάδα, νομίζω ότι κάνατε το ιδανικότερο ξεκίνημα…

Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ξεκινήσαμε. Ξέρω ότι πολλά πράγματα ειπώθηκαν πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα. Η ουσία βρίσκεται την μέρα που ξεκινούν οι αγώνες. Ούτε πριν ούτε μετά.

Η αλήθεια είναι ότι φάνηκε ότι απόλαυσες την μέρα του αγώνα…

Πάρα πολύ. Δεν θέλω να αναφερθώ σε πράγματα που συνέβηκαν πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα. Παίξαμε καλά ως ομάδα και αυτό έχει σημασία. Ο προπονητής και οι συνεργάτες του μας είπαν «μπείτε μέσα και παίξτε αυτό που ξέρετε». Αυτό ακριβώς κάναμε.

Πάντως και το γκολ που πέτυχες, ήταν μια δικαίωση για σένα…

Εγώ πιστεύω πολύ στον Θεό. Ήταν πολύ δύσκολο για μένα. Δεν πέρασα και τις καλύτερες στιγμές.

Μπορείς να μας περιγράψεις τα συναισθήματα που ένιωσες όταν σκόραρες;

Ουφ! Είναι πολύ δύσκολο. Ήταν κάτι σαν ηλεκτροσόκ. Δεν μπορώ να το περιγράψω, γιατί πρώτη φορά ένιωσα ένα τέτοιο πράγμα.

Νομίζεις, ότι αυτό το γκολ θα είναι η αρχή για κάτι καλό για σένα;

Σίγουρα. Αυτό το γκολ για μένα σημαίνει πολλά. Δεν πρέπει ποτέ να τα παρατάς γιατί καμιά φορά δικαιώνεσαι. Το ποδόσφαιρο, είναι όπως η ζωή. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Τη μια μέρα γελάς και την άλλη κλαις. Μετά το φιλικό με την ΑΕΚ, σκέφτηκα, ότι δεν θα τα βάλω κάτω και δεν θα παραδοθώ. Και τελικά δικαιώθηκα. Πάντα πρέπει να παλεύεις και να διεκδικείς αυτό που σου αξίζει.

Τι ακριβώς ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες όταν είδες την μπάλα να πηγαίνει στα δίκτυα;

‘Όλη μου τη ζωή. Άκουσα πολλά πριν απο το παιγνίδι. Η δουλειά μου ήταν να μπω στον αγώνα και να κάνω το καλύτερο. Το γκολ ήταν απλά το επιστέγασμα της προσπάθειας που έκανα.

Κατά την διάρκεια των φιλικών, δεν είχες καλή αγωνιστική παρουσία. Εσύ τι νομίζεις για αυτό;

Κοιτάξτε. Δεν είμαστε μηχανές. Είμαστε άνθρωποι και στην προετοιμασία τα πόδια μας είναι βαρετά. Ένιωθα κουρασμένος. Δεν το λεω ως δικαιολογία. Στο παιγνίδι με την ΑΕΚ έκανα λάθος και αναλαμβάνω την ευθύνη. Δεν νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έκανε λάθος. Όλα αυτά τα είχα στο μυαλό μου στον αγώνα με τον Απόλλωνα και προσπάθησα να μην τα επαναλάβω.

Τι σου είπε ο προπονητής μετά το παιγνίδι;

Με ευχαρίστησε και μου έδωσε συγχαρητήρια. Εγώ προσπαθώ να κάνω την δουλειά μου, το ίδιο και ο προπονητής μου.

Μίλησες με κάποιον απο την οικογένεια σου όταν δεν ήσουνα καλά ψυχολογικά;

Εννοείται. Μίλησα με την φίλη μου και τους φίλους μου. Εντάξει όλα αυτά είναι παρελθόν!

Αφρικάνικη παρέα

Στην ομάδα, με ποιους κάνεις παρέα;

Με τον Σερίγκε (Κατιάγκα). Και αυτός με βοήθησε πολύ και προσπάθησε να μου ανεβάσει την ψυχολογία. Δυστυχώς, τώρα περνάει δύσκολες στιγμές καθώς η μητέρα του έχει πεθάνει. Είναι ευαίσθητος. Όταν έμαθε ότι δεν θα παίξει με τον Απόλλωνα ήταν ράκος. Καταλαβαίνεις με αυτό που του συνέβηκε, ότι ο φίλος μου δεν είναι καλά.

Μίλησες μαζί του;

Όχι, έχει κλείσει το τηλέφωνο του. Θα είναι μαζί μας την Κυριακή και εμείς θα τον στηρίξουμε. Ήμουνα μαζί του, όταν έμαθε το άσχημο νέο και πραγματικά λυπηθήκαμε πολύ.

Μόνο με τον Σερίγκε κάνεις παρέα;

Όχι. Όλη μέρα είμαι με τον Πίτερ. Μένουμε κοντά ο ένας στον άλλο. Μιλάμε στα αγγλικά και κάνουμε πλάκες μεταξύ μας.

Ο ένας απο την Ακτη Ελεφαντοστού, ο άλλος απο την Σενεγάλη και ο άλλος απο την Γκάνα. Πως τα βρίσκεται μεταξύ σας;

Έχει πλάκα. Όλοι στην ομάδα είμαστε φίλοι. Εντάξει τον Σερίγκε τον ήξερα απο το Βέλγιο. Τον Οφορίκουε, τον γνώρισα εδώ και είναι πολύ καλό παιδί. Δεν μιλάει γαλλικά και έτσι αναγκαζόμαστε να επικοινωνούμε στα αγγλικά.

Τι κάνεις τον ελεύθερο σου χρόνο;

Ξεκουράζομαι, ακούω μουσική και σερφάρω στο ίντερνετ. Μιλώ με τους φίλους μου στη Γαλλία, στο Βέλγιο και στο Ισραήλ. Μου αρέσει να κάνω chat και να επικοινωνώ. Όπως σου έχω πει, σύντομα θα ξεκινήσω μαθήματα ελληνικών.

«Σε αναγκάζουν να τα δίνεις όλα...»

Όσον αφορά τους οπαδούς της ομάδας, ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις σου;

Οοο, φίλε είναι απλά φανταστικοί! Όταν βλέπεις ένα τέτοιο κόσμο να σε στηρίζει τότε τα δίνεις όλα. Είναι εκεί με την καρδιά τους. Σε αναγκάζουν να δώσεις όλο σου το είναι.

Πρέπει να σου πω ότι με την νίκη σας, τους στείλατε στους εφτά ουρανούς...

Νομίζω, ότι παίξαμε σοβαρά και με τακτική. Φανήκαμε τυχεροί που σκοράραμε στα πρώτα λεπτά. Το ξέρω ότι το απόλαυσαν και είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι που τους δώσαμε μια τέτοια χαρά.

Αυτό θα συμβεί και στον αγώνα με τον Ατρόμητο;

Δεν θα είναι καθόλου εύκολο. Πρέπει να παίξουμε έξυπνα. Τέτοια ματς κρύβουν παγίδες. Νομίζω οτι θα τα καταφέρουμε αν είμαστε αυτοί που πρέπει να είμαστε. Πρέπει να αποκτήσουμε την νοοτροπία του νικητή και να διεκδικούμε πάντα αυτό που πρέπει. Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έχουν μια τέτοια νοοτροπία και για αυτό πρωταγωνιστούν συνεχώς.

Ζήλεψες καθόλου που οι συνάδελφοι σου στην Ανόρθωση θα παίζουν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ;

Καθόλου! Το χάρηκα. Είναι σπουδαίο πράγμα για το κυπριακό ποδόσφαιρο και χαίρομαι που είμαι μέλος του. Εύχομαι και το ΑΠΟΕΛ και η Ομόνοια να τα πανε καλά. Ανεβαίνει το επίπεδο και αυτό κάνει καλό και σε εμάς. Εντάξει, αν ήταν η ΑΕΛ στην θέση τους, θα ήταν πιο καλά για μας.

«Μπες μέσα και κάνε το παιγνίδι σου...»

Ξέρω ότι πριν το αγώνα με τον Απόλλωνα, ο κύριος Παλλαρής προσπάθησε να σε εμψυχώσει. Τι ακριβώς σου είπε;

Μου είπε ότι αυτή είναι η ευκαιρία να κλείσεις στόματα. «Μπες μέσα και κάνε το παιγνίδι σου». Όλοι ανεξαιρέτως μου μίλησαν και με ενθάρρυναν για να τα δώσω όλα.

Τα μέλη της διοίκησης, πόσο σας έχουν βοηθήσει να προσαρμοστείτε;

Μα αυτό δεν είναι το σημαντικό. Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι οι άνθρωποι μου μιλάνε και με κοιτάνε στα μάτια. Πραγματικά μας παρέχουν τα πάντα για να είμαστε εμείς καλά. Είναι πολύ καλοί άνθρωποι και μπορείς να συζητήσεις μαζί τους τα πάντα. Όταν εγώ δεν ένιωθα καλά με στήριξαν και εγώ έκανα τα πάντα για τους το ανταποδώσω.

Είσαι χαρούμενος που ανήκεις σε αυτό το σωματείο;

Γουστάρω! Μου αρέσει που είμαι μέλος της ΑΕΛ. Είναι μεγάλη ομάδα και πιστεύω ότι θα πάμε ψηλά. Θέλει υπομονή απ’ όλους. Σκληρή και σοβαρή δουλειά είναι τα συστατικά. Η ΑΕΛ πρέπει να επιστρέψει στις επιτυχίες και εύχομαι να το κάνει σύντομα.

Είναι αλήθεια ότι την προηγούμενη χρονιά ομάδες της Λευκωσίας σε προσέγγισαν για να σε εντάξουν στο ρόστερ τους;

Είναι αλήθεια. Τον προηγούμενο Μάρτη, ο ΑΠΟΕΛ κατέθεσε πρόταση στον κύριο Αθανασίου. Εκείνο τον καιρό κάναμε καλά παιγνίδια με τον Άρη και ήμασταν πολύ κοντά στο να αποφύγουμε την ζώνη του υποβιβασμού. Ο κύριος Αθανασίου μου είπε ότι θέλει να με κρατήσει για να παλέψουμε την παραμονή μας. Μου πρότειναν τρία χρόνια για να παραμείνω στον Άρη και εγώ τελικά δέχθηκα. Έφτασα πολύ κοντά στο να παω στην Λευκωσία καθώς είχαμε πάει ακόμη και στα γραφεία του ΑΠΟΕΛ. Κάτι αντίστοιχο συνέβηκε και με την Ομόνοια.

Ο κοντός... και ο Ομπάμα!

Έχεις ταξιδέψει καθόλου στην Ακτή του Ελεφαντοστού; Η οικογένεια σου που ζει;

Έχω πάει πολύ λίγες φορές. Η οικογένεια μου ζει στο Παρίσι αν και ο πατέρας μου έχει πεθάνει. Ο αδελφός μου πηγαίνει εκεί πολύ συχνά.

Εσύ που πήγες διακοπές αυτό το καλοκαίρι;

Στο Παρίσι. Το είχα ανάγκη. Το ξεζούμισα. Μεγάλωσα σε φτωχογειτονιά στα προάστια που μένουν οι μετανάστες. Τώρα ζούμε στο κέντρο του Παρισιού. Έχω ζήσει και την σκοτεινή αλλά και την φωτεινή πλευρά της πόλης.

Για τον Σαρκοζί, τον πρόεδρο της χώρας σου, τι νομίζεις;

Είναι ένας κοντός άνθρωπος (Γελάει)!Η νοοτροπία στο Παρίσι, έχει αλλάξει πολύ. Ο κόσμος έχει γίνει πολύ κλειστός. Ο Σαρκοζί είναι και αυτός μετανάστης. Θέλει να αμυνθεί των συμφερόντων της χώρας αλλά δεν νομίζω ότι κάνει το με τον σωστό τρόπο. Αυτός που μου αρέσει πολύ είναι ο Μπάρακ Ομπάμα!

Θέλεις δηλαδή να εκλεγεί πρόεδρος των ΗΠΑ;

Φυσικά. Έχει όραμα και θέλει να προσφέρει στην ανθρωπότητα. Μου αρέσει που προτίθεται να αποσύρει τα στρατεύματα απο το Ιράκ. Η ανθρωπότητα έχει ανάγκη απο τέτοιες προσωπικότητες.

Ποια είναι η προσωπικότητα που θαυμάζεις μέσα απο την ιστορία;

Νέλσον Μαντέλα. Πολεμούσε πάντα το άδικο και άλλαξε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα της Αφρικής. Είναι σύμβολο κατά των φυλετικών διακρίσεων. Επίσης, θαυμάζω, το Λιλιάν Τουράμ. Μεγάλος παίκτης που αποχώρησε απο το ποδόσφαιρο φέτος. Έπαιξε με την Εθνική Γαλλίας, την Γιουβέντους, την Μπαρτσελόνα και κέρδισε τα πάντα. Πάνω απ’ όλα είναι ένας σπουδαίος άνθρωπος που βοηθάει τους αδύνατους. Ξεκίνησε απο το μηδέν στις γειτονιές που και εγώ γεννήθηκα. Νιώθω ότι αυτός ο παίκτης αντιπροσωπεύει σε μεγάλο βαθμό αυτό που πιστεύω.

Συνέντευξη: Χρήστος Ζαβός

protathlima.com

Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1707
Registration date : 05/03/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.dokari.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης