Παρ 15 Μαϊος 2009, 11:14 από mikez

Απόλλων-ΑΕΛ 1-3

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από zolos Την / Το Σαβ 30 Αυγ 2008, 21:37

Ένας πραγματικός θρίαμβος για την ΑΕΛ στο ντέρμπυ της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, όπου και νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίχτες του Ανδρέα Μιχαηλίδη, ειδικά στο Α’ μέρος, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους συναδέλφους τους του Απόλλωνα. Με γκολ μόλις στο 3’΄από τον Οφορίκουε , έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και αν εξαιρέσουμε τη φάση του 17ου λεπτού όπου ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι, δεν κοίταξε ποτέ πίσω!

Α’ μέρος

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό να σκοράρουν με δυνατό σουτ του Πίτερ Οφορίκουε μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα. Από κει και πέρα η ΑΕΛ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο ενώ η ομάδα του Τόζα Σάμπουριτς ήταν σαν και δεν είχε μπει ακόμα στο γήπεδο! Λάθος πάσες αδυναμία να προλάβουν τους επιθετικούς της ΑΕΛ και γενικώς μια εικόνα αποσύνθεσης. Όλα αυτά πήγαν να αλλάξουν στο 17’ όπου ο Τζούνιορ μέσα στην περιοχή της ΑΕΛ έσπρωξε τον Ρίσο και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ένα πέναλτι χαζό και αχρείαστο αφού η φάση δεν «μύριζε» γκολ. Το πέναλτυ εκτέλεσε ο Σανγκόι και έφερε το ματς στα ίσα.

Αυτό αντί να αφυπνίσει τους παίχτες του Απόλλωνα, στην ουσία πείσμωσε αυτούς της ΑΕΛ. Ανέλαβαν και πάλι τα ηνία και πίεζαν για να πετύχουν ένα 2ο γκολ. Το κατάφεραν μόλις 12 λεπτά μετά αφού ο Κιντέϊρος μιμήθηκε τον Τζούνιορ ανατρέποντας χωρίς λόγο τον Ρόκε μέσα στην περιοχή. Εκτελεστής ο Μιχάλτσια και έγραψε το 1-2. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στην ΑΕΛ αφού ο Απόλλωνας συνέχισε τα πολλά αβίαστα λάθη ενώ οι γραμμές του δεν έδειχναν καμιά συνοχή. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν η ΑΕΛ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Ρόκε και να πιέζει συνεχώς την άμυνα του Απόλλωνα. Το «κερασάκι στην τούρτα» για τους «λέοντες» ήταν με το τέλος του ημιχρόνου όπου ο Γουόν μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το 1-3.

Β’ μέρος

Στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Όπως ήταν λογικό η ΑΕΛ με ασπίδα το σκορ του ημιχρόνου οπισθοχώρησε δίνοντας έμφαση στο να κρατήσει το προβάδισμα της. Παρ’ όλα αυτά οι «μπλέ» της Λεμεσού δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις αν και ο Τόζα Σάμπουριτς ενίσχυσε την επίθεση της ομάδας με την είσοδο του Μπαπανγκίτα. Απείλησε με κάποια μακρινά σουτ τα οποία δεν βρήκαν στόχο.Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήρθε και η αποβολή του Μαχράτζε στο 78’ για να «σκοτώσει» τις όποιες ελπίδες του Απόλλωνα για ανατροπή. Μετά από χέρι του γεωργιανού ο κ. Καπιτανής του έδειξε την 2η κίτρινη κάρτα. (Για φάουλ στην αρχή του αγώνα η πρώτη). Το υπόλοιπο του ματς κύλησε με ένα σουτ του Μαραγκού που έφυγε λίγο άουτ και μια προβολή του Σϊμου Κρασά που έδιωξε ο Σβαλόσκι.

Γενικά θα λέγαμε ότι η ΑΕΛ έδειξε πολύ πιο έτοιμη από τον Απόλλωνα, ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και πώς να το πάρει. Στην αντίπερα όχθη η εμφάνιση της ομάδας του θα πρέπει να προβληματίσει τον Τόζα Σάμπουριτς εν’ όψει της συνέχειας.

Συνθέσεις:
Απόλλων (Σάμπουριτς) :Σβαλόσκι, Γαρπόζης, Μπαρούν, Σανγκόυ, Ρισο, Μαραγκός, Κιντέιρος, Κίσι, Μαχράντζε, Ντζούρισιτς, Μερκής

ΑΕΛ: (Μιχαηλίδης) Εμπέντε, Κέρκεζ, Μιχαλτσια, Τοράο, Οφορίκουε,Τζούνιορ, Ιορντάγκε, Ροκε, Κρασας, Φασότ, Ουόν

Γκολ:
3’ Οφορίκουε, 29 Μιχάλτσια (πεν.),Γουόν / 17’ Σανγκοι

- Εντυπωσιακές οι κερκίδες των 2 ομάδων που έκαναν πραγματικά πολύ καλή ατμόσφαιρα στο Τσίρειο.
- Η Διαιτησία του κ. Καπιτανή πολύ καλή. Σωστές οι αποφάσεις του και στα πέναλτι και στην αποβολή.
- Στον συμποδοσφαιριστή τους Κατιάνγκα που έχασε σήμερα τη μητέρα του αφιέρωσαν οι της ΑΕΛ την νίκη τους.

24sports.com.cy

παρευρέθηκα στον αγώνα του Τσιρείου και μπορώ να πω ότι ήταν δικαιότατη η νίκη της ΑΕΛ. Ανώτερη και δεν άφησε τον Απόλλωνα να κάνει το παιχνίδι του. Όταν ο προπονητής της αντίπαλης ομάδας παραδέχεται την ανωτερότητα της άλλης ομάδας, τα υπόλοιπα είναι περιττά. Επίσης φανταστική η κερκίδα της ΑΕΛ στην είσοδο των παικτών.Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ που φέτος την υπολογίζω για μεγάλα πράγματα

mpires

Έχει επεξεργασθεί από τον/την zolos στις Σαβ 30 Αυγ 2008, 21:40, 1 φορά

_________________
A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject.

Δημοσίευση από zolos Την / Το Σαβ 30 Αυγ 2008, 21:40

πιλέ..εντωμεταξύ έγραψα το πρώτα στο Απόλλων και έκαμα το μετακίνηση τζαι έφιε που τον Απόλλων..γαμώ την γάρα! lol!

mpires
Φαντάζομαι εννοείς την 4η θέση,γιατί οι άλλες εν κρατημένες Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

"Θα βγαίνω θα πίνω θ΄ανάβω και θα σβήνω... "

Δημοσίευση από Demis Την / Το Δευ 01 Σεπ 2008, 16:41

Πολύ καλός αγώνας, πάθος, γκολ, δύο τρομερές κερκίδες, ίσως οι καλύτερες στο νησί. ΟΚ, το αποτέλεσμα δεν θα το είχα πετύχει με τίποτα, έλεγα 3-1, όχι 1-3 (το ίδιο έλεγα by the way και για το ΑΕΚ-ΠΑΟ ψες βράδυ, 1-3 το περίμενα!), τελικά δεν ξέρω από μάππα!
Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε η ενός λεπτού σιγή για τον μακαρισμένο οπαδό του Απόλλωνος, την οποίαν κράτησε ο διαιτητής για μόλις 21 δευτερόλεπτα! Τα μέτρησα! Ε όϊ κι έτσι ρε φίλε....
Θα ήθελα την γνώμη σας, εσείς που τα ξέρετε καλύτερα, για το τι έφταιξε στον Απόλλωνα, κυρίως γιατί δεν έπαιξε ο Χρίστο Γιόβοφ. Να΄στε καλά, καλή ποδοσφ. χρονιά!