Παρ 15 Μαϊος 2009, 11:14 από mikez

Πιο έτοιμη ΑΕΚ, νίκησε στη Λεμεσό

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από green Την / Το Τετ 20 Αυγ 2008, 21:18

Μιάμισυ εβδομάδα πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα, η φιλοξενούμενη ΑΕΚ έδειξε πιο έτοιμη στο φιλικό με την ΑΕΛ που έγινε το βράδυ της Τετάρτης στο Τσίρειο στάδιο. Η ομάδα του Νιρ Γκλίγκερ, πήρε τη φιλική νίκη με 2-0, χάρις στα τέρματα των Αμίτ Ράνεμ (2ο) και του υπο δοκιμή Τζιόρτζες Μπα (90ο). Γενικά οι "κιτρινοπράσινοι" έδειξαν να έχουν...καλύτερη ισορροπία στις γραμμές τους, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε παρά πολλές φάσεις. Δεν μπορεί να λεχθεί οτι "έλαμψαν" με την απόδοση τους, αλλά είχαν ικανοποιητική παρουσία.

Πρόβλημα ανάπτυξης
Στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι ομάδες έπαιξαν ως επι το πλείστον με βασικούς παίκτες, οι γηπεδούχοι είχαν εμφανέστατο πρόβλημα ανάπτυξης. Μόνο ένα...επικίνδυνο σουτ με τον Πίτερ Οφορίκουε στο 25ο λεπτό, είχαν σε όλο το πρώτο μέρος. Ο Αντρέας Μιχαηλίδης, ξεκίνησε με ένα σύστημα που...έμοιαζε με 4-2-3-1. Ο Αντριάν Μιχάλτσια ήταν στην κορυφή της επίθεσης, με τον Χούλιο Γκαρσία να παίζει λίγο πιο πίσω και σε κάποιες περιπτώσεις να γίνεται δεύτερος επιθετικός. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Οφορίκουε και αριστερά ο Μάριος Λουκά.

Άλλαξε τον Ουόν
Βλέποντας τον Έτβιν Ουόν να μην ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στη δεξιά πλευρά της άμυνας, ο τεχνικός των "γαλαζοκιτρίνων", τον έκανε αλλαγή στο 32'. Πέρασε τον Τοράο δεξιά και ο Ρικάρντο Τζόκα έπαιξε για περίπου 15 λεπτά, δίπλα απο τον Κερκέζ στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Αντρέας Μιχαηλίδης, επέλεξε να κάνει κι άλλες αλλαγές. Σε κάποια στιγμή στην επανάληψη, πέρασε ο Τζόκα δεξιά στην άμυνα, με τον Τοράο να μετατοπίζεται στο κέντρο της οπισθοφυλακής, δίπλα στον Καοκογιάννη.

Όσοι οπαδοί της ΑΕΛ ήταν απόψε στην ανατολική κερκίδα, έφυγαν προβληματισμένοι. Η ομάδα τους παρουσίασε πρόβλημα ομοιογένειας, γενικά δεν είχε ικανοποιητική εικόνα. Περιμένουν οτι θα υπάρξει θεαματική βελτίωση μέχρι την πρεμιέρα του μεθεπόμενου Σαββάτου με τον Απόλλωνα.

Το πλάνο του Γκλίγκερ
Απο την άλλη ο Νιρ Γκλίγκερ παρέταξε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, με ένα σύστημα που έμοιαζε με 4-3-3. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μέντεζ και ως φτετά οι Ατόρνο δεξιά και Ράνεμ αριστερά. Το τρίο στη μεσαία γραμμή ήταν οι Κάσσιο, Χάρης Νικολάου και Γκαβακόρτα.

Ο Έκτορ Γκονζάλες ως δεξιός ακραίος αμυντικός ανταποκρίθηκε ικανοποιητικά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Πέργκλ και Μιχαήλ και αριστερά στην άμυνα ο Παπόε. Στο ξεκίνημα της επανάληψης άλλαξε μόνο τον Μέντεζ, βάζοντας τον υπο δοκιμή Κογκολέζο Τζιόρτζες Μπα. Δεν ήταν άσχημα, βρέθηκε στην κατάλληλη θέση στην...εκπνοή του ματς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα του Πάνου Κωνσταντίνου.

Μπορούσαν να ισοφαρίσουν
Στην επανάληψη οι "γαλαζοκίτρινοι" θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, σε φάσεις όπου έκαναν καλά σουτ οι Κρασσάς (61ο) και Γκαρσία (85ο). Ο διαιτητής Χάρης Γλυκής, μπορούσε να δώσει πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ στο 84ο λεπτό, για αντικανονικό παίξιμο του Μιχάλη Μιχαήλ πάνω στον Έλιο Ρόκε.

Ο Φουτσίνι στο γήπεδο
Ο Καμερουνέζος, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Αρμάντο Φουτσίνι ήταν στο γήπεδο. Υπήρξαν πληροφορίες οτι ήρθε για λογαριασμό της ΑΕΛ. Επισήμως λέχθηκε οτι δεν υπάρχει θέμα, επειδή ο Καμερουνέζος παίρνει θέση ξένου. Ο Φουτσίνι φέρεται να ήρθε στην Κύπρο, ως φιλοξενούμενος του συμπατριώτη του Πιέρ Έμπεντε.

Περίπου 1500 θεατές είδαν το παιχνίδι, στην συντριπτική τους πλειοψηφία οπαδοί της ΑΕΛ. Στην δυτική κερκίδα, υπήρχαν μερικές δεκάδες οπαδοί της ΑΕΚ.

ΑΕΛ: Έμπεντε (72' Κωνσταντίνου), Ουόν (32' Τζόκα), Τζούνιορ (46' Αντωνίου), Φασσότ (68' Περικλέους), Ιορτάκε (46' Κακογιάννης), Τοράο, Κερκέζ (46' Κρασσάς), Μιχάλτσια (46' Τσόροβιτς), Οφορίκουε (72' Θεοφάνους), Λουκά (46' Ρόκε-84' Βιτόροβιτς), Γκαρσία.

ΑΕΚ: Μπόμποκ, Γκονζάλεζ (65' Μηνά), Παπόε (90' Γεωργίου), Πέργκλ (66' Καστάνας), Μιχαήλ, Νικολάου (80' Μοσελίν), Ατόρνο, Κάσσιο (90' Κουτούρης), Γκαβατόρτα (70' Νουαφόρ), Μέντεζ (46' Μπα), Ράνεμ (Τζόσουα).